Jak pracuje robotická sekačka


Přečtěte si, jak funguje robotická sekačka a jak je zajištěna bezpečnost při jejím používání. Může být dobrým pomocníkem i na vaší zahradě - přesvědčte se sami.

robotická sekačka

Co umí automatická (robotická) sekačka

Slovo "automatická" znamená, že sekačka je řízená inteligentním software, přemýšlí a rozhoduje se podle aktuálních informací, které čtou její senzory. Umí se vyhýbat překážkám, pohybovat se jen ve vymezeném prostoru a postupně posekat celou plochu zahrady.

1. Vymezení prostoru - Natažení drátu okolo zahrady

robotická sekačka kniha Obrázek: Šipky vyznačují obvyklé umístění drátu okolo zahrady a překážek. Směr označuje, kudy robot dojede do dokovací stanice.

Nejprve natáhnete drát okolo zahrady a vymezíte tak sekačce místa, kde smí sekat. Sekačka nikdy za drát nezajede, drát totiž vysílá elektronické signály, které sekačka zpracovává svými senzory. Umístění drátu zabere asi tolik času jako jedno ruční sekání zahrady. Do několika týdnů drát zaroste do země a nebude na očích. Nemusíte se bát, že by ho sekačka posekala, vždy zastaví dost daleko od něj.

2. Navigace po zahradě

Inteligentní software se stará o pohyb sekačky po zahradě. Levnější modely musíte na zahradu dořídit ddálkovým ovládáním, modernější modely startují z dokovací nabíjecí stanice a po práci se do ní opět vracejí. Na zahradě se sekačka orientuje podle nataženého drátu a pozná místa, kde už sekala. Senzory vnímají výšku trávy a v každé vteřině počítají, jak co nejefektivněji posekat zbytek zahrady.

3. Sekání - nakrátko a pravidelně

Robotické sekačky nesbírají trávu, ale sekají ji nakrátko - obvykle o 1 až 2 cm. To znamená, že by měly sekat pravidelně, každý den či obden. Nakrátko posekaná tráva nezatěžuje trávník, naopak ho hnojí. S robotickou sekačkou často získáte zdravější trávník než s klasickou. Bezpečnost sekání zajišťuje senzor, který vypne nůž při překlopení sekačky. Také se zastaví, pokud zjistí, že sekačka není na trávě. Nicméně děti a zvířata by ani tak neměly mít přístup na zahradu, na které právě pracuje sekačka.

Video - jak robotická sekačka naviguje po zahradě

Krátké video, které ukazuje pohyb robotické sekačky po zahradě. Nutno říct, že systém navigace má každý výrobce nastaven trochu jinak. V zásadě se ale vždy začíná jedním "kolečkem" po okrajích drátu. Poznámka: video ukazuje asi hodinovou práci sekačky, za tuto dobu nemusí navštívit vše. Ovšem průměrně zvládnou sekat po 3 hodiny, kdy je 100% jistota, že pokryjí celý trávník.


Video - jak pracuje robotická sekačka (v praxi)

Další video, které ukazuje skutečnou robotickou sekačku v akci. Na videu jsou dokonce dvě, to je ale možná až zbytečný luxus :-) Modely na obrázku jsou Robomow RL 2000 (ta větší sekačka) a Robomow RM 200.


kniha Recenze robotických sekaček - jakou sekačku vybrat?

Navštivte sekci Robotické sekačky - recenze. Při výběru se zaměřte na ideální velikost zahrady, rozmyslete si, zda potřebujete dokovací stanici a časové programování. Prohlédněte si také videa jednotlivých sekaček. Přejeme hodně štěstí při výběru a příjemné sledování, jak robot pracuje za vás.


V tomto článku jste se dozvěděli, jak funguje robotická sekačka. Další vyhledávací fráze pro tento článek: jak pracuje robotická sekačka, dále také robotická sekačka - funkce nebo například navigace robotické sekačky.


Novinky a akce

Nejprodávanější produkty v eshopech:

iRobot Roomba 650

lego mindstorms
Nejlepší cena: 10.989,- Kč
( RobotWorld.cz ) Koupit

iRobot Braava 380 (vytírání podlahy)

scooba
Nejlepší cena: 6.999 Kč
( RobotWorld.cz ) Koupit

Kontakt

DomaciRoboti.cz
Nezávislý web o robotech pro moderní domácnost.
info@domaciroboti.cz